Maxinkuckee Yacht Club

Past Commodores

*1931 Walker W. Winslow Indianapolis, IN
*1932 Walker W. Winslo Indianapolis, IN
*1933 William R. Adams Indianapolis, IN
*1934 William C. Griffith Indianapolis, IN
*1935 William E. Munk Indianapolis, IN
*1936 Charles H. Bradley Indianapolis, IN
*1937 Fred T. Holliday Indianapolis, IN
*1938 Stephen Y. Hord Lake Forest, IL
*1939 Fred Holmes Lafayette, IN
*1940 Peirce C. Ward Rochester, IN
*1941 Norman C. Michels Culver, IN
*1942-46 Walker W. Winslow Culver, IN
*1947 Peirce C. Ward Rochester, IN
*1948 Henry E. Todd Indianapolis, IN
*1949 Henry E. Todd Indianapolis, IN
*1950 L. Roy Ford Indianapolis, IN
*1951 L. Roy Ford Indianapolis, IN
*Robert E. Hollowell, Jr. Indianapolis, IN**
*1952 Peirce C. Ward, Jr. New York, NY
*1953 Robert E. Hollowell Indianapolis, IN
*1954 Robert E. Hollowell Indianapolis, IN
*1955 Alex Sommerville Indianapolis, IN
1956 Paul R. Cullom Frankfort, IN
*1957 Emory R. Baxter Indianapolis, IN
*1958 Jerome J. Zechiel Culver, IN
*1959 Jerome J. Zechiel Culver, IN
*1960 Melvin A. Hansen Indianapolis, IN
1961 Don S. Speer Indianapolis, IN
1962 Don S. Speer Indianapolis, IN
*1963 Norman E. Bateson Munster, IN
1964 Richard L. Gunder Culver, IN
*1965 Edwin H. Becker Logansport, IN
1966 Frank E. Suverkrup Columbus, IN
*1967 Joyce H. Speer Indianapolis, IN
*1968 Rupert P. Esser Culver, IN
*1969 Charles F. Roth Jr. Palos Park, IL
1970 Peter D. Trone Culver, IN
1971 James A. Baker Tipton, IN
*1972 John F. Edgell Culver, IN
1973 Joe Schaub III Indianapolis, IN
1974 Eugene Benedict Buchanan, MI
*1975 E. Allen Becker Logansport, IN
1976 William Washburn Culver, IN
*1977 Carl B. Philips Valparaiso, IN
1978 William H. Furry South Bend, IN
1979 Nelson J. Becker Logansport, IN
1980 Fred Wurster Indianapolis, IN
1981 Jim Russell Carmel, IN
*1982 Kathryn Schaub Indianapolis, IN
1983 Donal Ben Miller Marion, IN
1984 Thomas H. Sams Indianapolis, IN
1985 Dennis Barrett Indianapolis, IN
1986 Chet Evers South Holland, IL
1987 Richard Strait Bourbon, IN
1988 Thomas B. Kniesly Culver, IN
1989 Dennis Gilley Flossmoor, IL
1990 Gary Gotsch Fort Wayne, IN
1991 Jack Montgomery S. Holland, IL
1992 Joe Schaub IV South Bend, IN
1993 Michael Rocap Indianapolis, IN
1994 Dave Campbell Culver, IN
1995 Suzie Jamieson Valparaiso, IN
1996 Bruce Holaday Culver, IN
1997 Dick Swennumson Logansport, IN
1998 James Bartlett Indianapolis, IN
1999 Bob Kreuzberger Kokomo, IN
2000 Albert Wurster Fishers, IN
2001 John F. Becker Carmel, IN
2002 Steve Schaub Indianapolis, IN
2003 Dave Zeglis Momence, IL
2004 Greg Furry Granger, IN
2005 Stew Roberts III Wilmette, IL
2006 Dave Franckowiak Willow Springs, IL
2007 Merritt Becker Batavia, IL
* James Moss, Culver, IN***
2008 Tom Story Hinsdale, IL
2009 Fred Hillis Culver, IN
2010 John Ducker Roanoke, IN
2011 Steve Meeker Schererville, IN
2012 Matt Grant Columbia City, IN
2013 Gene Benedict II Chicago, IL
2014 Andy Schuller Crete IL
2015 Chip Smitson Carmel IN
2016 Ed Furry Culver IN

*Deceased **Fulfilled unexpired term *** Honorary Commodore

© Maxinkuckee Yacht Club, Culver Indiana
Powered by Wild Apricot Membership Software